Najnowsza publikacja dr Agnieszki Nitszke

Federalizm jako zasada ustrojowa od wieków podlegał analizie i był rozważany jako model organizacji państwa. Jednak jak pokazuje historia nie był on zasadą zbyt często wykorzystywaną w praktyce ustrojowej. Działo się tak być może dlatego, że rozwiązania federalne traktowane były jako zagrożenie dla suwerenności i władzy politycznej w poszczególnych państwach. Jednocześnie warto zauważyć, że federalizm był i nadal jest wykorzystywany jako instrument służący konsolidacji, w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z państwami o zróżnicowanej strukturze narodowościowej, etnicznej czy wynikającej z innych podziałów, np. gospodarczych. Mechanizmy, które ta zasada oferuje, powodują, że możliwe jest uniknięcie konfliktów i dostosowywanie bardziej elastycznych instrumentów dla poszczególnych części składowych państwa. Już te wstępne uwagi wskazują, jak złożonym problemem badawczym jest analiza federalnych rozwiązań ustrojowych.

Ze wstępu

 

„Problematyka federalizmu oraz rozwiązań ustrojowych stosowanych w państwach o strukturze związkowej stanowi temat stosunkowo rzadko podejmowany w polskim piśmiennictwie prawniczym i politologicznym. (…) Publikowane dotychczas rozprawy i artykuły poświęcone tym zagadnieniom dotyczyły przeważnie rozwiązań stosowanych w konkretnym państwie. Z tym większym zadowoleniem należy więc przyjąć ideę opublikowania recenzowanej monografii, która – co trzeba podkreślić – jest próbą takiego właśnie porównawczego podejścia. (…)

Wymaga podkreślenia, że ustroje federalne Szwajcarii, Niemiec i Austrii Autorka bada nie tylko przez pryzmat regulacji konstytucyjnych, ale także eksponując aspekty politologiczne, o czym świadczy wyodrębnienie podrozdziałów odnoszących się do partii politycznych. Należy uznać to za istotny walor pracy (…)."

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Zięby

 

Agnieszka Nitszke – politolog, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, pracownik w Katedrze Teorii i Strategii Stosunków Międzynarodowych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. W pracy naukowej zajmuje się problematyką integracji europejskiej oraz rolą, znaczeniem i wpływem partii politycznych na procesy integracyjne. Jej zainteresowania badawcze obejmują także pozaeuropejskie procesy integracyjne, w tym wpływ czynników społecznych na integrację. Autorka publikacji poświęconych m.in. partiom i systemom partyjnym w wybranych państwach europejskich, integracji europejskiej oraz federalizmowi.

Data opublikowania: 09.10.2013
Osoba publikująca: Dariusz Stolicki